Aktualności

Mój obraz będzie się modlił- Andrzej Boj Wojtowicz

Przedstawiamy nowy wizerunek św. Andrzeja Boboli, stworzony przez wrocławskiego artystę, Pana Andrzeja Boja Wojtowicza.

“Skąd wziął się pomysł na namalowanie obrazu Andrzeja Boboli?

Jesienią 2022 roku odwiedził mnie świecki misjonarz Benon Wylegała, który w tym czasie jeździł po Polsce z relikwiami Boboli. Zapytał, czy nie chciałbym namalować portretu św. Andrzeja. Zastanawiałem się, jak podejść do tego tematu, ponieważ w przestrzeni publicznej istnieje wiele różnych wizerunków tej postaci o różnej jakości.

Po kwerendzie internetowej okazało się, że relikwie można zobaczyć w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Stwierdziłem, że skoro jest taka możliwość, to należy rozpocząć pracę od studium czaszki. Tak rozpoczęły się prace przygotowawcze, dokumentujące najważniejsze elementy anatomiczne. Rysując przy relikwiarzu w zimnym kościele w lekkim swetrze, straciłem poczucie czasu. To bardzo intymne i osobiste doświadczenie zostanie ze mną na długo.

Wróciłem do domu z materiałem rysunkowym i foto­graficznym. Następnie rozpocząłem metodyczną pracę, polegającą na opracowywaniu szczegółów, nanoszeniu wszystkich punktów budowy czaszki na szkic. W ten sposób powoli rodził się obraz.        Moja żona stwierdziła, że Bobola sam się malował.”

Cały artykuł można poznać za pośrednictwem linku: https://krolowa.pl/moj-obraz-bedzie-sie-modlil/?feed_id=580&fbclid=IwAR1fJPHMHw6ajR6723rT_yfCxkHE2kvzQ-t8ef_xj_LPDe7NUi5zNIACOQs

Więcej informacji o wizerunku i autorze:
https://legnica.niedziela.pl/artykul/169737/nd/Patron-na-nasze-czasy?fbclid=IwAR2QuTugL9svL1fcazg7CVLm0sQSFFuOtTryJnjmw1iwzXcA42coxv-evyk
www.andrzejbojwojtowicz.pl
https://www.facebook.com/andrzej.bojwojtowicz/