Nowe wpisy

Św. Andrzej Bobola i inwokacja ku jego czci – świadectwo Radosława Sikorskiego, organisty w Sanktuarium w Szczecinie

Nie wiem, czy można nazwać to jako świadectwo, ale piszę to z polecenia św. Andrzeja Boboli.

Działo się to wieczorem 16 grudnia 2019 roku. Wracałem z comiesięcznego nabożeństwa ku czci św. Andrzeja Boboli oraz Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która jest odprawiana o godzinie 18.00 przy ul. Pocztowej 22 w Szczecinie. W chwili, gdy mijałem figurę św. Andrzeja Boboli, która jest ustawiona w zakonnym ogrodzie, zrodziła mi się myśl, aby stworzyć inwokację, w której Św. Andrzej Bobola i jego związek ze Szczecinem, będzie odczuwalny nie tylko w tekście, ale również w melodii. Wiedziałem, że na ul. Rakowieckiej w Narodowym Sanktuarium Świętego w Warszawie jest również śpiewana inwokacja ku czci Patrona Polski. Dlatego pomyślałem, że Szczecin również może mieć taką.

I w ten oto sposób przyszły słowa, które brzmiały:

„Szczecin kocha Ciebie Andrzeju Bobolo,

wstaw się, wstaw się za nami u Pana”.

Lecz później przyszła refleksja: „ten pomysł musi dojrzeć…”.

Tej samej nocy miałem sen. Przyszła do mnie postać zakonnika, ubranego w czarną jezuicką sutannę z siwą brodą. Owa postać powiedziała: „Nie powstrzymuj się od ujawienia tego, co stworzyłeś. Ukaż to wszystkim”.

Rzekłem odruchowo: „Kim jesteś? A skąd wiesz, co stworzyłem?”

Postać rzekła: „Jestem Andrzej Bobola. Stworzyłeś inwokację na moją cześć. To, co stworzyłeś jest mi szczególnie bliskie. W maju przybędę do was w tym samym znaku, co w 1920 roku i pozostanę z wami na zawsze”. I mówił dalej: „W trudnym czasie przybędę do was. Tylko nieliczni mnie powitają. Zaś miesiąc później będziecie mogli mnie wszyscy zobaczyć, że patronuję Szczecinowi”.

Zbudziłem się ze snu. Spojrzałem na zegarek, była godzina 2.00 w nocy. Rano, gdy wstałem na klawiaturze instrumentu zobaczyłem otwarty zeszyt nutowy z czystą kartką i ołówkiem.

 

Radosław Sikorski

drugi organista w Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli, w dniu 16 maja 2020 roku, w dzień ustanowienia sanktuarium przy ul. Pocztowej 22 w Szczecinie